Darmowe narzędzia do zarządzania projektami cz.5 - Invision

13:30

Czytelnicy poprzedniego postu wiedzą, jak ważny jest sposób w jaki dostarczamy projekt do klienta. Jednym z moich ulubionych narzędzi ułatwiających przebrnięcie przez etap graficzny jest Invision. Co więcej, autorzy aplikacji nieustannie dbają o jej ciągły rozwój, dzięki czemu z tygodnia na tydzień staje się ona jeszcze lepsza, a jej funkcje wykraczają już szeroko poza to co oferuje nam choćby proste Symu.co. Co czyni ją jednak moją faworytką? Ano fakt, że jest w wersji free jedynym ograniczeniem jest liczba aktywnych projektów (max. 1) bez obcinania funkcjonalności. A tych jest naprawdę sporo!



Nie oszukujmy się - Invision było robione z myślą o grafikach, freelancerach. Jego podstawową zaletą, uwielbianą z resztą przez mojego designera, jest synchronizacja z Photoshopem, która pozwala na sprawne wprowadzanie zmian i dodawanie nowych widoków.  Od początku istnienia aplikacja jednak bardzo się rozwinęła (i robi to nadal!), więc teraz jest doskonałym narzędziem do pracy zespołowej.

Jako Project Manager uwielbiam Invision głównie z jednego powodu: doskonale sprawdza się przy wymianie komunikacji między klientem, PM a grafikiem. Możliwe jest to przede wszystkim dzięki współdzieleniu i udostępnianiem projektu. Czym różnią się te dwie opcje między sobą?

Współdzielenie projektu w Invision

Współdzielenie przeznaczone jest dla członków zespołu, których grafik dołącza do swojego projektu. Members mają dostęp do wszystkich widoków w projekcie, którymi mogą dowolnie zarządzać - archiwizować, zmieniać ich status, udostępniać. W tym tygodniu autorzy Invision dodali nową funkcję - Work flow. Zbliżone do trello narzędzie pozwala jeszcze sprawniej zarządzać projektem. Oczywiście team ma także przeznaczone specjalnie dla niego rodzaje komentarzy (więcej o tym niżej).

Udostępnianie projektu w Invision

Dzięki funkcji share możemy przesłać projekt naszemu klientowi za pośrednictwem linku, maila bądź smsa. Dla użytkowników wyższych wersji istnieje także opcja pobrania widoku. Dodatkowo każde udostępnienie może mieć różne uprawnienia (m.in. dostęp do wszystkich widoków  w projekcie, zezwolenie na komentowanie, dodawanie hotspotów).

Opcja shareowania pewnie nie robi na was wrażenia, w końcu wyposażone są w nią niemal wszystkie apki tego typu. A co powiecie na live share? Tak, w Invision możecie na żywo omawiać projekt z klientami czy zespołem - nie tylko komentując, ale także rysując po ekranie. Nice, prawda?


Najważniejszą część aplikacji są jednak tryby, po między którymi możemy przełączać się na konkretnym widoku.

1. Tryb podglądu / preview mode

W zależności od rodzaju naszego projektu - strona internetowa/aplikacja mobilna - możemy wybrać odpowiedni tryb wyświetlania. Dla webu Invision oferuje nam opcję wyboru zachowania widoku w zależności od ekranu, projekty aplikacji pozwala natomiast włożyć w mockup. Czyli wszystko to czego potrzebujemy, aby pokazać produkt w jego naturalnym środowisku.



2. Tryb budowania / build mode

W poprzednim poście wspominałam o pobudzeniu wyobraźni klienta - podawaniu przykładów tranzycji. Zamiast podsyłać linki, dzięki kreowaniu hotspotów, możecie pokazać to na waszym prototypie. Czy to nie wspaniałe?

3. Tryb komentarzy / comment mode

Tworzenie feedbacków jest chyba najcięższym zadaniem jakie klient ma do wykonania. W zależności od jego zaangażowania przybiera to różną formę - screenów z dopiskami, pisemny wywód w mailu, telefoniczne opowieści. Dzięki Invision proces ten staje się dużo prostszy. Aby skomentować dany element wystarczy przejść do trybu komentarzy i kliknąć w dowolnym miejscu na ekranie (najlepiej oczywiście powiązanym z naszą uwagą). Następnie wybieramy osobę, którą chcemy powiadomić o naszym komentarzu i gotowe! Poza tą podstawową funkcją tryb ten ma jednak dużo więcej zalet, m.in.:

  • wybór rodzaju komentarza (zwykły, prywatny, developerski, tour point) - pozwala to na skierowanie komunikatu do konkretnej osoby i uniknięcie wpadek przy współdzieleniu projektu z klientem;
  • dodawanie screenów - poza tekstem na projekcie możemy także rysować, wystarczy wybrać opcję sketch;
  • emotikony i like'i - mała rzecz, a sprawia, że komunikacja jest dużo przyjemniejsza.

4. Tryb historii / history mode

Projekt bez poprawek to niemal mision immposible. Zazwyczaj każdy z widoków ma co najmniej 2 wersje (strona główna zawyża statystyki). Dzięki trybowi historii możemy porównać każdą z nich.

Inne zalety Invision

  • Nadawanie statusu ekranu - in progress/need review/aproved/hold - dzięki temu wiemy na jakim etapie prac znajduje się nasz projekt;
  • Activity - łatwy sposób na śledzenie aktywności w projekcie - mamy dostęp do ściany komentarzy, wprowadzonych zmian w widokach, a nawet statystyk wyświetleń projektu;
  • Assets - miejsce przeznaczone na pliki projektu - mogą to być dokumenty, zdjęcia wykorzystane w projekcie, ikony. Cokolwiek jest Wam potrzebne do jego zrealizowania.
Jeśli jeszcze was nie przekonałam, spróbujcie sami. Zobaczycie, że zakochacie się w Invision tak jak i ja.




To też powinno Ci się spodobać

0 komentarze

Kontakt

Masz pytania bądź uwagi?


Napisz do mnie agnieszka.zielonka(at)poczta.pl