Jak zacząć pracę jako Project Manager?

15:23

Mało kto świadomie wybiera zawód Project Managera. Słyszeliście, aby jakiś przedszkolak mówił: "Jak będę duży to chcę zostać kierownikiem projektów!"? Project Managerem po prostu się staje. Ścieżka zawodowa prowadząca do tego stanowiska bywa bardzo zawiła. Zwłaszcza kiedy twoim celem jest praca w międzynarodowej korporacji. Dla chcącego nie ma jednak rzeczy niemożliwych!


Project Mangerzy potrafią naprawdę dobrze zarabiać. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana wynosi blisko 7 tys. zł brutto (próba 4649). Wydaje się to całkiem okrągłą sumką. Niestety, aby nasze wynagrodzenie równało się tej kwocie, musimy mieć co najmniej 5 lat doświadczenia na stanowisku. Do tego znajomość praktyk, najlepiej potwierdzoną certyfikatem. Oczywiście nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania. Największe kwoty padają bowiem w stolicy. Co zatem zrobić, aby rozpocząć swoją przygodę z zarządzaniem projektów?

Opcja nr 1 - Od specjalisty do PM-a

Chyba najczęściej spotykana ścieżka kariery. Zaczynasz od programowania, a następnie dzięki swojej charyzmie, zdolnością organizatorskim i komunikacyjnym, awansujesz na team leadera, a stąd już tylko krok dzieli cię od posady kierownika projektów. Przebycie tej drogi ma jedną stanowczą zaletę - doskonale rozumiesz tworzone przez twój zespół produkty oraz potrafisz komunikować się ze specjalistami. W końcu wyszedłeś z ich grona. Największe zadanie jakie stoi przed tobą to otworzenie się na inne aspekty projektu poza kodem oraz przełożenie języka programisty na język klienta. Przygotuj się także na dużo większą dawkę stresu niż na poprzednim stanowisku.

Opcja nr 2 - od stażysty do seniora

Zazwyczaj wybierają ją ludzie, którzy studiowali zarządzanie lub kierunki pokrewne (nie jest to jednak warunek konieczny! Przeważnie wystarczą tylko chęci). Jest to chyba najszybsza droga do zdobycia posady Project Managera. Dzięki rozpoczęciu pracy od stażu od razu przygotowujesz się do wykonywania konkretnych zadań i obowiązków oraz możesz podpatrzyć bardziej doświadczonych kolegów. Jaka pułapka kryje się tym razem? Duże firmy często nawet od stażystów wymagają choćby półrocznego doświadczenia na stanowisku. Małe agencje przyjmą Cię z otwartymi rękami, ale istnieje ryzyko, że pierwszych kilka miesięcy przepracujesz za darmo bądź za grosze. Przed podjęciem takiej współpracy koniecznie sprawdź opinie na temat działalności. Jeśli są pozytywne potraktuj bezpłatny staż jako inwestycję w siebie.

Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse w walce o stanowisko w dużej firmie?

Załóżmy, że masz już za sobą 3 lata pracy na stanowisku w kilkunastoosobowej agencji. Masz smaka na więcej. Co zatem zrobić, aby stać się bardziej atrakcyjnym dla pracodawcy?

Języki

Niestety płynna komunikacja po angielsku to w dzisiejszych czasach podstawa. Jeśli do tego masz na to certyfikat, świetnie! Władasz więc niż 2 językami? Plus dla ciebie.

Wykształcenie

O ile na początku kariery kierunek ukończonych studiów nie musi być przeszkodą, o tyle w dalszym etapie już tak. Dlatego pomyśl o studiach podyplomowych. To tylko rok, a może ci naprawdę wiele dać. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie certyfikatu z konkretnej metodologii.

Referencje i kontakty

Dbaj o swoich byłych i obecnych klientów i pracodawców. Pamiętaj, że karma wraca i plotki szybko się rozchodzą. Każdy pracodawca chętnie przyjmie pracownika cieszącego się dobrą opinią u poprzedniego pracodawcy, a jeszcze lepiej gdy przyjdzie on z własną bazą klientów.

To też powinno Ci się spodobać

0 komentarze

Kontakt

Masz pytania bądź uwagi?


Napisz do mnie agnieszka.zielonka(at)poczta.pl